Miękka poduszka − marzenie każdego śpiocha

Muzyka
Marzec 1, 2017
Rower Kross – modny i bezpieczny rower dla każdego
Luty 8, 2019
Pokaż wszystkie

Miękka poduszka − marzenie każdego śpiocha

Jak opisać ten niezwykle przydatny i ergonomiczny przyrząd, który niezwykle celnie sprawdza się w sypialni.

Opis
Poduszka to małe i niezwykle miękkie wsparcie głowy. Jest jednym z trzech podstawowych elementów tradycyjnego posłania. Miewa też walory artystyczne i zdobnicze. W zmodyfikowanych wersjach może służyć jako podparcie specjalistyczne lub jako podkład dla komfortu siedzenia.

Wypełnienie
Poduszki, aby spełniały swoje zadanie, zawierać muszą miękkie wypełnienie. Rodzaj wypełnienia jest opcjonalny i zależny od funkcji, jakie będą spełniać poduszki.
Materiały, którymi wypełnia się poduszki:
− gąbka,
− pierze,
− tworzywa sztuczne.

Dawniej, kiedy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia podstawowym wypełnieniem poduszek była słoma. Niestety ten materiał biologiczny ulegał silnemu zbijaniu, co powodowało deformacje poduszek i utrudniało osiągnięcie wygody.
Do dziś szczytem dopasowania jest poduszka puchowa. Stosowana była przez wieki. Stać na nią było kiedyś tylko nielicznych. Wsad stanowiły pióra puchowe z różnych ptaków. Szczególnie cenionym był puch kaczy. Najlepsze parametry do dziś, biorąc pod uwagę nawet nowoczesne materiały, posiada puch z edredonów. Są to ptaki latające żyjące w zimnych rejonach nadmorskich. W wyniku ewolucji wykształciły niezwykle lekki puch. Stosunek masy do objętości jest niesamowity.

W celu zachowania higieny w użytkowaniu, poduszki przechowywane i używane są tak zwanych poszewkami.
Wypełnienie natomiast wypełnia wsypę. Jest to wygodne rozwiązanie pozwalające zachować czystość łóżka bez konieczności prania całego zestawy. Co byłoby kłopotliwe ze względu na konsystencję niektórych wypełnień.
Niestety co pewien okres należy stosować odkażanie wnętrza wsypy. Jest to szczególnie ważne dla alergików cierpiących na uczulenia pochodzące od roztoczy żyjących w kurzu.

Historia
Jak już wspomniano poduszka ma swoją długą i barwną historię. Archeolodzy odnajdowali je w wykopaliskach starożytnego Egiptu. Piękne poduszki znajdują się też w zbiorach chińskich muzeów. Od czasów rewolucji przemysłowej stały się popularne również w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *